Przejdź do treści

granica

– zimowy patrol –

RAJD PIESZY DLA AKTYWNYCH

GRANICA PAŃSTWA – PRZYGODA – CIEKAWE MIEJSCA


Rajd pieszy dla wszystkich ceniących aktywność na świeżym powietrzu. Trasa poprowadzona malowniczym szlakiem wzdłuż granicy państwa, której strzegli żołnierze WOP, a później funkcjonariusze Straży Granicznej ze strażnicy w Bartnicy.

Na szlaku o długości 21 km nie zabraknie pięknych widoków oraz ciekawych miejsc. Poczujecie się jak WOP-ista na służbie patrolując ponad 7 km odcinek granicy państwa. W punktach kontrolnych będziecie “odprawiani” przez byłych pograniczników pełniących służbę na tym odcinku granicy państwowej w czasach jej funkcjonowania. W Waszych “paszportach rajdu” zostaną odciśnięte okolicznościowe stemple kontroli potwierdzające pokonanie poszczególnych odcinków.

Na trasie (ok. 10 km), przy byłej strażnicy w Bartnicy (istniała od 1945 r. do 2008 r.) będziecie mogli ogrzać się przy ognisku, gorącej herbacie i kawie oraz zjeść kiełbaskę.

W bazie rajdu czekać na Was będzie pyszna wojskowa grochówka, a także multimedialna prezentacja pt. “Kiedyś na granicy…” – przedstawiająca ostatnie lata funkcjonowania strażnicy w Bartnicy na zdjęciach i filmach z tamtego okresu.

Na trasie czeka na Was:

— wieża widokowa na Włodzickiej Górze, z której roztacza się piękna panorama na Góry Sowie, Wałbrzyskie i Kamienne,

— 5 punktów kontrolnych, w których byli pogranicznicy potwierdzą pokonanie przez Was odcinka poprzez umieszczenie okolicznościowego stempla kontroli w “paszportach rajdu”,

— stara, piękna, lecz mocno już nadwyrężona kapliczka na Graniczniku,

— 21 km szlaku w tym ponad 7 km granicą państwa,

— budynek najdłużej istniejącej w tym rejonie strażnicy w Bartnicy (1945 r. – 2008 r.),

— Tripansky Kamen – zabytkowy kamień graniczny trzech granic (1732 r.),

— byłe przejście graniczne – Małego Ruchu Granicznego (MRG) – V/207,

— piękne widokowo miejsca na całej długości trasy.

To jest Rajd z historią w tle.

Limit miejsc: 150

16 stycznia 2022 | START: 8:00 | DYSTANS 21 KM | bez rywalizacji

Program Rajdu

 • 7:00 - 7:45

  W tych godzinach otwarte będzie biuro rajdu

  Pobierz swój pakiet startowy w Biurze Rajdu – sala wiejska w Świerkach – link. Nie zapomnij dokumentu tożsamości, telefonu, latarki oraz czegoś pożywnego na trasę.
 • 8:00

  Witaj, granico!

  Weź głęboki oddech – oficjalny start Uczestników na trasę Rajdu. Trasa jest oznakowana w terenie. Pamiętaj, że stopień trudności jej pokonania będzie zależał od panujących warunków atmosferycznych. Możesz pobrać plik, który ułatwi Ci nawigację w terenie – link. W punktach kontrolnych ostemplujemy Wasze “paszporty rajdu”.

 • 10:00 - 12:30

  Punkt żywnościowy

  Odpocznij chwilę, czeka na Ciebie kiełbaska z ogniska, gorąca kawa i herbata. Będzie też strzelanie z Komendantem – zaliczenie strzelania to pamiątkowa pieczątka do paszportu.Przed Tobą druga połowa widokowej trasy.

 • 12:30 - 16:00

  Czekamy na Ciebie na mecie

  Gratulujemy! Teraz możesz odebrać zasłużony medal, a Twój ostemplowany “paszport rajdu” jest certyfikatem jego ukończenia. Obowiązkowo zimowa zupa Komendanta, Słodkie Wsparcie i multiprezentacja przy kawie i herbacie. Dla chętnych będzie też strzelanie z Szefem – zaliczenie strzelania to pamiątkowa pieczątka do paszportu.

 • 16:00

  Limit czasowy

  Do tej godziny musisz dotrzeć na metę – link. Wierzymy w Ciebie! Jeśli z jakichś powodów zrezygnujesz nie zapomnij nas o tym powiadomić wysyłając SMS o treści „REZYGNUJĘ” wraz z Twoim numerem startowym. Numer alarmowy znajdziesz na identyfikatorze.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ODWIEDŹ SOWIE SZCZYTY
I RUSZAJ W GÓRY