Przejdź do treści

Sowiogórskie Biegówki

– zapraszamy do zimowej aktywności –

W sezonie zimowym serdecznie zapraszamy do poznawania Gór Sowich na nartach biegowych.

Każdego roku od 22 grudnia do 18 marca dzięki Stowarzyszeniu Turystycznemu Gmin Gór Sowich utrzymywanych jest około 32 km tras do narciarstwa biegowego o różnym stopniu trudności i pięknych nazwach: Niedźwiedź, Lis, Sowa, Nietoperz oraz Sokół.

Najwygodniejszy dostęp do tras jest z Przełęczy Jugowskiej, Przełęczy Walimskiej oraz z Przełęczy Sokolej.

Aktualne informacje z tras.

Opis tras wraz ze śladem gps do pobrania z platformy RideWithGPS.

długość: 4 km | przewyższenia: 87 m | trudność: 3/10

NIEDŹWIEDŹ

Najkrótsza z wszystkich Sowiogórskich Tras do Narciarstwa Biegowego, to 2 km podbieg z Przełęczy Jugowskiej do Koziego Siodła (węzeł szlaków turystycznych), a potem zjazd z powrotem do szlabanu. Ok. 800 m od startu znajduje się platforma widokowa z której przy dobrej widoczności widać nawet Sky Tower we Wrocławiu.

Na całej długości trasy dwukierunkowy ślad do klasyka, najlepsza do stylu łyżwowego.
Ta trasa prowadzi na kolejne szlaki biegówkowe w Górach Sowich – trasę Lis i Sowa, a z Sowy dalej na trasę Sokół w kierunku Przełęczy Walimskiej.

Skąd ruszyć na trasę: Przełęcz Jugowska (nieduży parking przy drodze i duży w rejonie „Akwarium” na przełęczy).

Długość: 4 km (tam i z powrotem, nie jest to pętla),

Przewyższenia: 87 m,

Największe nachylenie na podbiegu: 6%,

Szerokość trasy: 4-6 m.

długość: 8 km | przewyższenia: 160 m | trudność: 5/10

NIETOPERZ

Trasa Nietoperz to 8 km pętla wokół Kalenicy, Żmija i Słonecznej ze startem i metą przy szlabanie na Przełęczy Jugowskiej.
Widokowa i bardzo przyjemna trasa do biegania na której znajdują się dwie wiaty turystyczne: Bielawska Polana (4,5 km) i Zimna Polana (7 km).
Odcinek od startu do Bielawskiej Polany uznawany jest za jeden z najłatwiejszych w całych Górach Sowich – praktycznie płaski. Idealnie nadaje się dla wszystkich początkujących i tych co nie lubią zjazdów na biegówkach.
Od ok. 6 km znajduje się najtrudniejszy podbieg na trasie, stromy o długości 800 m. Zjazd z Zimnej Polany początkowo łagodny, pod koniec nieco bardziej stromy z dwoma zakrętami (prawy i lewy) – łączy się z początkiem trasy. Uwaga na innych biegaczy !!!

Najpopularniejszy odcinek tej trasy to od szlabanu na Przełęczy Jugowskiej do wiaty na Bielawskiej Polanie i z powrotem, popularnie zwany „Spacerówką”.

Na całej długości trasy jednokierunkowy ślad do klasyka, najlepsze odcinki do stylu łyżwowego to ok. 1,5 km od Przełęczy Jugowskiej w kierunku Bielawskiej Polany oraz ok. 2 km od Bielawskiej Polany do podbiegu na Zimną Polanę.

Można tę trasę pokonywać w odwrotnym kierunku, ale zjazd z Zimnej Polany do Białej Drogi jest bardzo stromy i wąski, dla bardziej zaawansowanych narciarzy.

Skąd ruszyć na trasę: Przełęcz Jugowska (nieduży parking przy drodze i duży w rejonie „Akwarium” na przełęczy).

Długość: 8 km (pętla),

Przewyższenia: 160 m,

Największe nachylenie na podbiegu: 11% (podbieg pod Zimną Polanę),

Szerokość trasy: 3-4 m.

długość: 5 km | przewyższenia: 78 m | trudność: 4/10

LIS


Trasa Lis to 5 km pętla przebiegająca przez piąty co do wysokości szczyt Gór Sowich – Grabinę (943 m n.p.m.) ze startem i metą na przełęczy Kozie Siodło (węzeł szlaków turystycznych). Stromy podbieg pod Grabinę to ok. 10% nachylenie, 200 m przed szczytem roztacza się wspaniały widok na okoliczne pasma górskie od Gór Stołowych poprzez Karkonosze i Góry Suche, Wałbrzyskie i Kamienne. Z samego szczytu Grabiny przy dobrej pogodzie piękny widok na Wielką Sowę oraz Ślężę.
Większość biegaczy narciarskich korzysta z tzw. Dolnego Lisa od Koziego Siodła do Lisich Skał i z powrotem (4 km), ten odcinek jest idealny dla początkujących biegaczy – nazywany również „Spacerowym Lisem”.
Piękne widoki z Lisich Skał na Przełęcz Sokolą, Wielką Sowę, a także inne pasma górskie. 

Na całej długości trasy jednokierunkowy ślad do klasyka, najlepszy odcinek do stylu łyżwowego to „Spacerowy Lis” ok. 2 km w jedną stronę.

Można tę trasę pokonywać w odwrotnym kierunku, ale zjazd z Grabiny do Lisich Skał jest bardzo stromy i wąski (mogą wystawać różnej wielkości kamienie) tylko dla zaawansowanych narciarzy.

Skąd ruszyć na trasę: Przełęcz Jugowska (nieduży parking przy drodze i duży w rejonie „Akwarium” na przełęczy), najpierw trasą Niedźwiedź do Koziego Siodła.

Długość: 5 km (pętla),

Przewyższenia: 78 m,

Największe nachylenie na podbiegu: 11% (podbieg pod Grabinę),

Szerokość trasy: 3-3,5 m.

długość: 4.5 km | przewyższenia: 112 m | trudność: 6/10

SOWA


Trasa Sowa to 4,5 km pętla położona najbliżej najwyższego szczytu Gór Sowich – Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.) ze startem i metą na przełęczy Kozie Siodło (węzeł szlaków turystycznych).

Zaczyna się stromym zjazdem (ok. 400 m).
W połowie pętli znajduje się najstarsze istniejące schronisko Gór Sowich – “Sowa” (kiedyś “Marysieńka”).
Mało widokowa trasa ze względu na duże zalesienie terenu.
Odcinek od schroniska “Sowa” w górę ok. 250 m nie jest utrzymywany – jest tam droga techniczna do schroniska (ale można spokojnie przejść na nartach).
Dolna część trasy lekko pofałdowana, górna część to zjazd na początku lekki, pod koniec bardziej nachylony. Sama końcówka dosyć stromy podbieg ok. 400 m do Koziego Siodła.
Idealna trasa na wycieczkę biegówkową.

Najpopularniejszym odcinkiem trasy Sowa jest tzw. „Dolna Sowa” od Koziego Siodła do schroniska „Sowa” i z powrotem.

Na całej długości trasy jednokierunkowy ślad do klasyka, najlepszy odcinek do stylu łyżwowego to „Górna Sowa” ok. 2 km w jedną stronę.

Skąd ruszyć na trasę: Przełęcz Jugowska (nieduży parking przy drodze i duży w rejonie „Akwarium” na przełęczy), najpierw trasą Niedźwiedź do Koziego Siodła.

Długość: 4,5 km (pętla),

Przewyższenia: 112 m,

Największe nachylenie na podbiegu: 9% (podbieg na „Górną Sowę”),

Szerokość trasy: 3 m.

długość: 14.8 km | przewyższenia: 400 m | trudność: 8/10

SOKÓŁ

Trasa Sokół to najdłuższa 15 km pętla i najbardziej widokowa trasa Gór Sowich.
Początek trasy znajduje się ok. 100 m od Przełęczy Sokolej w kierunku Wielkiej Sowy.
Pierwsze 200 m biegną po drodze technicznej do schroniska “Sowa”, a kolejne 800 m to bardzo stromy podbieg wzdłuż lasu. Tę trasę można też zaczynać z Przełęczy Walimskiej.
Piękne widoki z rejony Sokolicy (915 m n.p.m.).
Przyjemny zjazd w kierunku Jeleniej Polany to przepiękne widoki na szczyt Sokół i okoliczne góry po Śnieżkę włącznie.
Od Jeleniej Polany do Przełęczy Walimskiej (ewentualnie w odwrotnym kierunku) to jeden z najłatwiejszych odcinków tras biegowych w Górach Sowich. Lekkie zjazdy i minimalne podbiegi czynią ten odcinek idealnym dla początkujących biegaczy.
Od roku 2019 została wytyczona górna część Sokoła na zboczach Małej Sowy (972 m n.p.m.) przebiegająca nad Srebrną Drogą (dolna część Sokoła). W tym miejscu tworzy ona pętlę.
Jako całość trasa polecana bardziej zaawansowanym biegaczom narciarskim ze względu na trudne techniczne odcinki.
Górna część Sokoła zalecana jest do pokonywania: od Przełęczy Walimskiej w stronę Wielkiej Sowy i Srebrnej Drogi ze względu na bardzo trudne technicznie zjazdy w przeciwnym kierunku.

Z Przełęczy Sokolej można też pokonać krótszą część Sokoła, tzw. „Mały Sokół”, pętla o długości niespełna 8 km.

Na całej długości trasy jednokierunkowy ślad do klasyka, najlepszy odcinek do stylu łyżwowego to ok. 2 km w jedną stronę od Przełęczy Walimskiej do Jeleniej Polany lub w odwrotnym kierunku.

Skąd ruszyć na trasę: Przełęcz Sokola lub Przełęcz Walimska (parkingi w rejonie przełęczy),

Długość: 14,8 km (pętla),

Przewyższenia: 400 m,

Największe nachylenie na podbiegu: 16% (podbieg na Sokolicę),

Szerokość trasy: 3-4 m.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ODWIEDŹ SOWIE SZCZYTY
I RUSZAJ W GÓRY