granica

– LETNI PATROL –

RAJD PIESZY DLA AKTYWNYCH

2 WRZEŚNIA 2023 | START: 8:00 | DYSTANS 39 km | SUMA PRZEWYŻSZEŃ: 1100 m

GRANICA PAŃSTWA – PRZYGODA – CIEKAWE MIEJSCA


Rajd pieszy dla wszystkich ceniących aktywność na świeżym powietrzu. Trasa poprowadzona malowniczym szlakiem wzdłuż granicy państwa, której strzegli żołnierze WOP, a później funkcjonariusze Straży Granicznej ze strażnicy w Bartnicy.

Na szlaku o długości 39 km nie zabraknie pięknych widoków oraz ciekawych miejsc. Poczujecie się jak WOP-ista na służbie patrolując ponad 15 km odcinek granicy państwa. W punktach kontrolnych będziecie “odprawiani” przez byłych pograniczników pełniących służbę na tym odcinku granicy państwowej w czasach jej funkcjonowania. W Waszych “paszportach rajdu” zostaną odciśnięte okolicznościowe stemple kontroli potwierdzające pokonanie poszczególnych odcinków.

Na trasie (ok. 20 km), w rejonie znaku granicznego III/201 będzie czekał na Was punkt żywnościowy.

W bazie rajdu czekać na Was będzie ciepły posiłek, kawa, herbata i woda, a także multimedialna prezentacja pt. “Kiedyś na granicy…” – przedstawiająca ostatnie lata funkcjonowania strażnicy w Bartnicy na zdjęciach i filmach z tamtego okresu.

Na trasie czeka na Was:

— wieża widokowa na Włodzickiej Górze, z której roztacza się piękna panorama na Góry Sowie, Wałbrzyskie i Kamienne,

— 5 punktów kontrolnych, w których byli pogranicznicy potwierdzą pokonanie przez Was odcinka poprzez umieszczenie okolicznościowego stempla kontroli w “paszportach rajdu”,

— stary kamieniołom “Kamyki” w Głuszycy Górnej,

— 39 km szlaku w tym ponad 15 km granicą państwa,

— “drabina” – strome podejście pod znak graniczny III/200,

— Tripansky Kamen – zabytkowy kamień graniczny trzech granic (1732 r.),

— byłe przejście graniczne – Małego Ruchu Granicznego (MRG) – V/207,

— piękne widokowo miejsca na całej długości trasy,

— laserowa strzelnica – Sowie Oko Granicy.

To jest Rajd z historią w tle.

Limit miejsc: 200

SZCZEGÓŁOWY Program Rajdu

 • 7:00 - 7:45

  W tych godzinach otwarte będzie biuro rajdu

  Pobierz swój pakiet startowy w Biurze Rajdu – sala wiejska w Świerkach – link. Nie zapomnij dokumentu tożsamości, telefonu, latarki oraz czegoś pożywnego na trasę.
 • 8:00

  Witaj, granico!

  Weź głęboki oddech – oficjalny start Uczestników na trasę Rajdu. Trasa jest oznakowana w terenie. Pamiętaj, że stopień trudności jej pokonania będzie zależał od panujących warunków atmosferycznych. Możesz pobrać plik, który ułatwi Ci nawigację w terenie – link. W punktach kontrolnych ostemplujemy Wasze “paszporty rajdu”.

 • 11:00 - 13:30

  Punkt żywnościowy

  Odpocznij chwilę w rejonie Granicznika, pożyw się i uzupełnij bidony. Wbij w paszport kolejną pieczątkę.  Przed Tobą druga połowa pięknej widokowo trasy.

 • 14:30 - 19:00

  Czekamy na Ciebie na mecie

  Gratulujemy! Teraz możesz odebrać zasłużony medal, a Twój ostemplowany “paszport rajdu” jest certyfikatem jego ukończenia. Obowiązkowo zupa Komendanta i multiprezentacja przy kawie i herbacie.

 • 19:00

  Limit czasowy

  Do tej godziny musisz dotrzeć na metę – link. Wierzymy w Ciebie! Jeśli z jakichś powodów zrezygnujesz nie zapomnij nas o tym powiadomić wysyłając SMS o treści „REZYGNUJĘ” wraz z Twoim numerem startowym. Numer alarmowy znajdziesz na identyfikatorze.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ODWIEDŹ SOWIE SZCZYTY
I RUSZAJ W GÓRY