WŁODYKA – TAJEMNICZA GÓRA

Włodyka w czasach działalności kopalni Wacław

Włodyka (niem. Bauerberg) – wzniesienie (682 m n.p.m.) w Sudetach Środkowych, w południowo-wschodniej części pasma Wzgórz Wyrębińskich. Niewielkie, jedno z wyższych wzniesień w głównym grzbiecie Wzgórz Wyrębińskich. Wzniesienie tworzące w partii szczytowej rozległą wypukłą powierzchnię, o wydłużonym kopulastym kształcie z wyraźnie podkreślonym płaskim szczytem, o dość stromo opadających: wschodnich, zachodnich i północnych zboczach, zbocze południowo-wschodnie, łagodnie schodzi w kierunku Jugowskiego Potoku, tworząc w grzbiecie niewielki przełom, nad którym znajduje się zabytkowy stalowy wiadukt kolejowy, wsparty na kamiennych filarach. Szczyt góruje nad zachodnią strona Jugowa i Doliną Włodzicy leżącej u południowo-zachodniego podnóża. 
Część szczytową oraz górne partie zboczy zajmuje w większości las świerkowy regla dolnego, niższe partie zboczy zajmują łąki i pola uprawne. Zachodnią część góry zajmują tereny po byłej kopalni Wacław i elektrowni w Miłkowie. 
W okresie II wojny światowej w latach 1943-45 w zboczach góry Organizacja Todta prowadziła na dużą skalę roboty górniczo-budowlane w ramach projektu „Riese”. Po tamtym okresie pozostały na powierzchni i wewnątrz góry liczne ślady w postaci: sztolni, żelbetowych bunkrów, strażnic, magazynów, szybów wentylacyjnych oraz utwardzonych dróg leśnych trawersujących zbocza. Do chwili obecnej niektóre obiekty nie zostały zbadane. 
Do lat 70. XX wieku na szczycie góry dominowała nad Jugowem i okolicą charakterystyczna stożkowa hałda z metalowym wysięgnikiem, którą wyeksploatowano jako materiał budowlany. Na szczycie góry kiedyś była rozległa polana i ślady po hałdzie, obecnie mocno zadrzewiona. 

Tekst: WIKIPEDIA


LAS WOŁA NAS – TAJEMNICZA WŁODYKA 2023

Serdecznie zapraszamy na wspólną wędrówkę poznając tajemnice Ludwikowic Kłodzkich.

Dzikie i mało znane ścieżki zaprowadzą nas na sam szczyt Włodyki – góry kryjącej wiele ciekawostek i wojennych tajemnic.

Nie masz planów na ten weekend, a lubisz aktywnie spędzać czas ? Zapraszamy do nas, powędrujemy razem w pięknych okolicznościach przyrody !

Celem wydarzenia jest aktywne spędzenie czasu w pięknych okolicznościach przyrody oraz poznanie historii tych miejsc – opowiadanej przez przewodnika.

Rajd poprowadzi Ireneusz Działkowski – pomysłodawca tego i wielu innych wydarzeń turystycznych.

O historii tych miejsc opowie nam Zbigniew Babiak.

Towarzyszyć nam będzie też Pani Leśnik, która opowie nam podczas wędrówki dużo ciekawych rzeczy o lesie.

Trasa o długości 8 km w sam raz dla każdego.

Tempo pokonywania trasy ok. 3,5 – 4 km/h – każdy da radę, osoby chcące iść szybszym krokiem mogą tę trasę pokonać zgodnie ze śladem gps – trasa nie będzie oznakowana.

Uczestnictwo w rajdzie jest bezpłatne i dobrowolne.

Na mecie poczęstunek dla wszystkich Uczestników.

Limit Uczestników: 100 osób.

Trasa do pobrania.

Cieszymy się na Was !